Forside GDPR Igangværende projekter Referencer Nyheder Samarbejdspartnere Kontakt Om Os

2025 Copyright © Tømrerentreprisen A/S
11. december 2024

Tømrerentreprisen A/S skal i fællesskab med Worldflexhome, Erik Arkitekter, Henrik-innovation opføre den nye 180 m2 store bygning med værksteds faciliteter.

På Campus Frederikssund blev første spadestik taget til Østdanmarks nye AM-LAB af Skatteminister Rasmus Stoklund, Folketings- og byrådsmedlem Hans Andersen og Frederikssund Kommunes borgmester Tina Tving Stauning.

Det kommende erhvervsuddannelsesmiljø på Campus skal give regionens virksomheder og unge under uddannelse mulighed for at lære om og arbejde med de nyeste teknologier som
3D-metalprint.

Efter mandagens første spadestik følger nu en spændende byggeproces, hvor de første 180 m2 værkstedsfaciliteter bliver opført som moderne, bæredygtige modulbygninger mellem Frederikssund Gymnasium og UNORD.
Bygningerne opføres af Tømrerentreprisen A/SHenrik-Innovation, WorldFlexHome
og ERIK arkitekter.

🔩 FAKTA OM AM-LAB ØST 🔩

💠 AM-LAB ØST er et nyt uddannelsesmiljø på Campus Frederikssund, hvor fokus er på produktionsmetoden Additive Manufacturing - herunder 3D-print i metal.

💠 I AM-LAB ØST får regionens virksomheder og unge under uddannelse mulighed for at lære og arbejde med de nyeste teknologier som 3D-metalprint.

💠 En unik 3D-metalprinter bliver en central del af AM-LAB ØST. Printeren er udviklet af DTU og er den første af sin slags i verden, da den er baseret på såkaldt ’open hardware and software’.

💠 AM-LAB ØST får til huse i et moderne modulbyggeri på 180 m2 i fase 1, beliggende på Campus Frederikssund mellem Frederikssund Gymnasium og UNORD.

💠 AM-LAB ØST kommer til verden ved hjælp fra en bred kreds af støtter, herunder Dansk MetalDI - Dansk IndustriDanish AM HubDTU - Technical University of DenmarkNordisk-Staal samt lokale og regionale uddannelsesaktører som U/NORD og Frederikssund Gymnasium.

💠 Det forventes, at AM-LAB ØST kan indvies i foråret 2025.